Достапни линкови

logo-print

Протести на Тајван против трговска соработка со Кина


Илјадници луѓе протестираат во Тајван поради зголемувањето на соработката на нивната земја со политичкиот ривал Кина. Протестите се одржуваат еден ден пред да дојдат преговарачите од Пекинг во земјата за да разговараат за потпишување на договор за трговија со Тајван. Кинескиот официјален став е дека островот Тајван е составен дел од Кина.
XS
SM
MD
LG