Достапни линкови

logo-print

Извозот на нафта од Ирак стопиран поради напад на гасовод


Извозот на нафта од западен Ирак е стопиран поради нападот на гасоводот кој оди до турскотот пристаниште Цејхан. Потпаролот на ирачкото министерство за нафта, Асем Јихад изјави денеска дека дел од гасоводот е оштетен при нападот што предизвикало голема количина на нафта да истече од него. Техничарите од западната компанија за нафта отишле на местото. Јихад соопшти дека нападот се случил 325 километри од Багдад.
XS
SM
MD
LG