Достапни линкови

logo-print

Иран делумно се повлекол од ирачкото нафтено поле


Ирак соопшти дека иранските војници делумно се повлекле од спорното нафтено поле за кое и Техереан и Багдат тврдат дека е нивно. Потпролот на ирачката влада, Али Ал Дабагх соопшти дека иранските војници кои влегоа на полето во петокот го спуштиле иранското знаме и се повлекле 50 метри. Ирачките власти побарале тие да го напуштат целосно полето. Според Дабагх заеднички комитет ќе направи демаркација на границата, каде се наоѓа полето. Техеран пак соопшти дека министрите за надворешни работи на Иран и Ирак разговарале за недоразбирањето меѓу нив околу границата.
XS
SM
MD
LG