Достапни линкови

logo-print

Кина задоволна од самитот за климатски промени


Кина го поздрави исходот од самитот за климатски промени во Копенхаген еден ден откако самитот доби критики затоа што не направил посилна акција против глобалното затоплување и за исклучувањето на помалите сиромашни земји. Кинескиот министер за надворешни работи Јанг Јиечи соопштил дека самитот донел значајни и позитивни резултати. Средбата резултираше со договор на 26 земји, меѓу кои САД, Кина, Индија, Бразил и Јужна Америка како и некои земји членки на ЕУ.

XS
SM
MD
LG