Достапни линкови

logo-print

Шведска ќе ја прими апликацијата на Србија за во ЕУ во вторник


Шведска која претседава со ЕУ соопшти дека српскиот претседател Борис Тадиќ ќе биде добродојден во Стокхолм во вторник за да ја предаде формалната апликација за членство на Србија во унијата. Според објавата на сајтот на ЕУ апликацијата е историски и важен чекор за Србија. Вчера претседателот Тадиќ и премиерот Мирко Цветковиќ ја потпишаа молбата за членство во унијата. Патот на Србија кон ЕУ беше одложуван поради нивната лоша соработка со хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG