Достапни линкови

logo-print

Сакашвили го отпуштил гувернерот по несреќата во Куташи


Грузискиот претседател Михаел Сакашвили го сменил регионалниот гуварнер, откако вчера една мајка и нејзината ќерка ги загубија своите животи при рушењето на еден споменик од Втората Светска Војна за на негово место да се изгради парламент. Потпаролот на претседателот, Манана Мањгаладзе соопшти дека Сакашвили го скратил својот престој во Копенхаген на самитот за климатски промени за да се врат во Грузија за да повика состанок на владата за случувањето во градот Куташи. Поради инцидентот тој го отпуштил регионалниот гувернер Михаил Шоговадзе.
XS
SM
MD
LG