Достапни линкови

logo-print

Расмусен го поздрави новиот кабинет на Карзаи


Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен го поздрави новиот кабинет на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Расмусен соопштил дека авганистанскиот народ заслужува влада со интегритет и професионализам и дека ги подржува напорите на Карзаи во борбата со корупцијата. Карзаи вчера ги објави кандидатите за неговиот нов кабинет, кои треба да бидат одобрени од парламентот. Голем дел од старите членови се задржани, освен министерот за надворешни работи Ранген Спанта.
XS
SM
MD
LG