Достапни линкови

logo-print

Нигериски милитанти нападнале нафтовод


Милитанти во богатиот со нафта регион на делтата на реката Нигер соопштија дека нападнале еден нафтовод на комапниите Шел и Шеврон со што го прекршиле прекинот на огнот договорен со нигеријската влада. Движењето за еманципација на Делтата Нигер ги обвини владините претставници дека го користеле отсуството на претседателот Умару Јарадуа како изговор за одложување на мировните преговори. Јарадуа е хоспитализиран во Саудиска Арабија поради проблеми со срцето.
XS
SM
MD
LG