Достапни линкови

logo-print

Израел остро реагира на кражбата во Аушвиц


Израел денеска остро негодуваше на кражбата на знакот "Арбајт Махт Фраи" или "Работа ве ослободува" од некогашниот нацистичкиот логор на смрта Аушвиц во Полска. Овој знак го симболизира убиството на 6 милиони Евреи од нацистите. Авнер Шалев, претседател на споменикот на холокаустот Јад Вашем во Ерусалим, изјави дека овој чин претставува вистинска декларација на војна. Заменик премиерот на Израел Силван Шалом пак кражбата ја нарече одвратен криминал. Знакот беше отстранет во раните утрински часови
XS
SM
MD
LG