Достапни линкови

logo-print

ЕК дава 50 милиони за сушата во источна Африка


Европската комисија денеска издвои 50 милиони евра за сушата која ја погоди заедницата во источниот дел на Африка. Карел Де Гухт која е задолжена за хуманитарната работа во комисијата соопшти дека поради намаленото ниво на дождови за 75 проценти во Етиопија, Сомалија, Уганда и Кенија народот е донесен до работ на сиромаштија и глад.
XS
SM
MD
LG