Достапни линкови

logo-print

Лекари без граници ја стопираа работата во Туркменистан


Меѓународната организација "Лекари без граници" соопшти денеска дека ги прекинала своите активности во Туркменистан, поради одовлекувањето на нивните проекти од страна на власта. Според директорот на организацијата Френк Доернер нивната помош е сеуште потребна, особено во борбата со туберколозата. Но Министерство за здравство во Туркменистан одбило два нивни предлога за лекување на болеста.
XS
SM
MD
LG