Достапни линкови

logo-print

Браун бара да се постигне договор во Копенхаген


Британскиот премиер Гордон Браун денеска на Конференцијата за климатски промени во Копенхаген ги повика светските лидери да заборават на несогласувањата и да воспостават договор за да ја запрат емисијата на штетни гасови во воздухот. Браун соопшти дека ако се обезбедат доволно пари за борбата со глобалното затоплување ќе се спаси светот од силите, кои сакаат да го уништат. Денеска и австралискиот премиер Кевин Руд изјави дека преговорите на конференцијата се на ивица на пропаст. На Конференцијата се појавија несогласувања меѓу сиромашните и богатите земји, а таа предизвика и масовни протести во Копенхаген.
XS
SM
MD
LG