Достапни линкови

logo-print

Папандреу најавува пресметка со корупцијата


Грција ќе го извлече своето стопанство од тешката криза така што ќе се пресмета со корупцијата без оглед на политичката цена. Ова го изјави грчкиот премиер Јоргос Папандреу за агенцијата Асошитед прес, а во врска со мерките на неговата влада за намалување на огромниот јавен долг од скоро 300 милијарди евра. Според Папандреу, најголемите напори се насочени кон борбата против неплаќањето на даноците и големото трошење во јавниот сектор.
XS
SM
MD
LG