Достапни линкови

logo-print

Третина од земјите во светот без верски слободи


Скоро 70 насто од светското население живее во земји со строги рестрикции на верската слобода. Ова се наведува во најновото истражување на американскиот Пју центар во кое се прецизира дека една третина од земјите во светот имаат многу високи забрани на слободното верско изразување. Меѓу земјите во кои тоа го прават тамошните влади се Иран, Узбекистан, Кина, Египет и Мјанмар.
XS
SM
MD
LG