Достапни линкови

logo-print

Наскоро помалку НАТО војници на Косово


Командантот на југоисточното крило на НАТО Марк Фицџералд изјави дека Алијансата следниот месец ќе ги намали своите сили на Косово за 4500 војници, со цел да бидат распоредени во Авганистан или Ирак. Фицџералд истакна дека НАТО ќе задржи 10 000 војници на Косово, додавајќи дека намалувањето на силите ќе продолжи. Српските власти изразија загриженост дека намаленото присуство на НАТО нема да биде доволно за да го заштити српското малцинство од напади од страна на албанското мнозинство.
XS
SM
MD
LG