Достапни линкови

logo-print

20 години од падот на комунизмот во Романија


Романија денеска одбележува 20 години од падот на комунистичкиот режим. Падот започна со протестите во Темишвар на 16 декември во 1989 година, а заврши со погубувањето на тогашниот претседател Николае Чаушеску и неговата сопруга Елена. Според градоначалникот на Темишвар, Георге Чухадру неговата земја денеска се соочува со сиромаштија, лаги и омраза.
XS
SM
MD
LG