Достапни линкови

logo-print

Науру ја призна незваисноста на Јужна Осетија


Остовската земја во тихиот океан Науру ја призна независноста на Јужна Осетија. Сепатастичкиот лидер Едуард Кокиту соопшти дека тие потпишале договор за воспоставување дипломатски односи со островот. Пред еден ден Науру ја призна независноста и на Абхазија. Доесга само Русија, Никарагва и Венецуела ги признале двата сепаратистички грузиски региони. Според руските медиуми Москва му понудила финансиска помош на Науру за да ги признае Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG