Достапни линкови

logo-print

Претседателот на конференцијата во Копенхаген даде оставка


Данскиот премиер Ларс Лоеке Расмусен ќе го замени данскиот министер Кони Хедегард на претседателското место на конференцијата за климатски промени во Копенхаген. Причината за денешната оставка на Хедегард сеуште не е позната, но таа го опишала потегот како процедурален. Целта на конференцијата е намалување на емисијата на штетни гасови во воздухот и обезбедување на пари за сиромашните земји во борбата со глобалното затоплување. Разговорите во моментов се стопирани. На последниот ден на конференцијата во петок ќе пристигнат лидерите на 120 земји.

XS
SM
MD
LG