Достапни линкови

logo-print

Почина Егор Гајдар творецот на економската „шок терапија“


Во Москва на 53 години почина рускиот економист Егор Гајдар. Тој беше творец на пост советските реформи познати како „шок терапија“ во која беше ослободувањето на цените во 1992 и лансирање на првиот бран на приватизацијата.
XS
SM
MD
LG