Достапни линкови

logo-print

Претседателските кандидати во Украина се откажале од тв дебати


Во Украина петте главни кандидати за претседателските избори се повлекле од телевизиската дебта закажана за јануари. Според централната изборна комисија меѓу нив е и сегашниот претседател Виктор Јушченко и неговиот ривал премиерот Јулија Тимошенко. Лидерот на опозицијата Виктор Јанковиќ, како и претседателот на парламентот Володимир Литвин и Арсениј Јатсениук исто така го откажале своето учество на дебатите, пред изборите на 17 јануари. Никој од нив не ја соопштил причината за ваквиот потег.

XS
SM
MD
LG