Достапни линкови

logo-print

ЕУ бара од Грција мерки за спас од финасиската криза


Европската унија денеска од Грција побара да ги соопшти деталите, како таа планира да ја поправи финансиската криза, бидејќи земјата должи 300 милијарди евра. Вчера грчкиот премиер Јоргос Папандреу најави дека ќе го врати редот во домашната економија. ЕУ конкретните мерки од Грција ги очекува на почетокот на јануари. Претходните мерки на Папандреу европските експерти соопштија дека не се доволно добри за спас на економијата. Тие кризата во Грција ја оценија како најлоша досега во историјата на земјата.
XS
SM
MD
LG