Достапни линкови

logo-print

САД не отстапува од својата понуда во Копенхаген


Американскиот шеф на делегацијата во Копенхаген, Тод Стерн соопшти денеска дека САД нема да ја подобри својата понуда за намалување на емисијата на штетни гасови во водухот. Обама понуди да ја намали емисијата за 17 проценти до 2020 година, што наиде на критики од другите земји како неадекватна. Денеска во Копенхаген пристигна и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун кој ќе има свое обраќање на конференцијата за климатски промени.
XS
SM
MD
LG