Достапни линкови

logo-print

Словачка ќе испрати нови војници во Авганистан


Словачка ќе ги зголеми двојно своите трупи во Авганистан, соопшти нејзиниот претседател Иван Гаспаровиќ. Во моментов Словачка има 262 војника во Авганистан. Според Гаспаровиќ земјата ќе мора да ја намали бројката на војници во другите меѓународни мисии за да испрати нови во Авганистан. Во понеделникот шефот на словачките безбедносни сили Лубомир Булик соопшти дека за таа цел од Косово ќе бидат повлечени 120 војници.
XS
SM
MD
LG