Достапни линкови

logo-print

Палестина бара да запре изградбата на израелските населби за да почнат преговорите


Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад Ал Малки соопшти дека доколку не сопре изградбата на израелските населби на западниот брег нема да започнат преговорите. Тој додаде дека е разочаран и исфрустриран од позицијата на Израел во преговорите. Израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху соопшти минатиот месец дека ќе запре изградбата за да започнат мировните преговори со Палестина. Ал Малки пак соопшти дека и по објавата на Нетанјаху во некои делови на западниот брег сеуште се гради.
XS
SM
MD
LG