Достапни линкови

logo-print

Мун на конференцијата за климатски промени во Копенхаген


Секретарот на Обединетите Нации, Бан Ки Мун пристигна во Копенхаген, каде ќе обрати на конференцијата за климатски промени. Околу 120 лидери на држави и влади се очекува да пристигнат во данскиот главен град во петок на последниот ден од конференцијата. Целта на конференцијата е борбата против глобалното затоплување, но таа деновиве прерасна во расправија меѓу сиромашните и богатите земји. Бан Ки Мун соопти дека е време несогласувањата меѓу нив да престанат и да ги зголемат заедно напорите во намалување на емисијата на штетни гасови во воздухот, која го предизвикува глобалното затоплување. .
XS
SM
MD
LG