Достапни линкови

logo-print

Нимиц засега не планира средби со преговарачите за името


Медијаторот Метју Нимиц засега не планира средби со претставници на Македонија и на Грција, ниту други активности поврзани со решавањето на прашањето за името, изјавил за МИА новиот портпарол на генералниот секретар на ОН Ванина Маестрачи.
Последната средби на Нимиц со преговарачите на двете зeмји Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис беа на 12 и 13 ноември во Њујорк. Неколку дена потоа посредникот на ОН соопшти дека ќе продолжи да комуницира одделно со секоја страна и оти ќе ги покани на заедничка средба „ако и кога ќе верува, или кога двете страни ќе веруваат, дека таква средба би била корисна“.
XS
SM
MD
LG