Достапни линкови

logo-print

Иванов на Самитот за климатски промени во Копенхаген


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува на Самитот за климатски промени на ОН во Копенхаген. Најавено е дека тој на самитот ќе говори за последиците што ги чувствува Македонија од глобалното затоплување. Во меѓувреме, продолжуваат протестите по улиците на главниот град на Данска, јавуваат агенциите. Данската полиција употребила солзавец и водни топови против нив. Неколку групи подигнале и запалиле барикади на Кристијанија, самопрогласен автономен дел на градот. Од саботата до денеска полицијата уапси речиси 1.300 демонстранти.
XS
SM
MD
LG