Достапни линкови

logo-print

Сиромашните земји постигнале договор со богатите на конференцијата во Копенхаген


Европската Унија соопшти дека сиромашните земји го стопирале бојкотот на конференцијата за климатски промени во Копенхаген и дека нашле решение за несогласувањата на неформални разговори со богатите земји. Денеска тие ги напуштија работните групи на конференцијата, бидејќи бараa од богатите земји да ги зголемат своите напори за намалување на емисијата на штетни гасови. Во петок на конференцијата се очекува да пристигнат лидерите на 110 земји.
XS
SM
MD
LG