Достапни линкови

logo-print

Судот во Романија донесе одлука претседателските избори биле регуларни


Романскиот уставен суд ги прогласи за важечки резултатите од претседателските избори на 6 декември на кои за нов претседател беше избран Трајан Басеску. Социјал демократската партија поднесе жалба до судот откако нивниот лидер Мирчеа Џоана кој му беше противник на Басеску соопштил дека тој му ги украл гласовите преку масовна измама. Басеску го победи Џоана за 70 000 гласови.


XS
SM
MD
LG