Достапни линкови

logo-print

САД бара посветеност од Казакстан додека претседава со ОБСЕ


САД се надева дека Казакстан ќе продолжи да ја зајакнува демократијата и човековите права за време на нивното претседавање со ОБСЕ, соопшти денеска помошникот на државниот секретар на САД, Роберт Блејк. Групите за човекови права го критикуваат западот, затоа што му дозволи на Казакстан да ја води Организацијата за безбедност и соработка на Европа, бидејќи според нив земјата е неспособна да води организација посветена на промоција на демократијата.


XS
SM
MD
LG