Достапни линкови

logo-print

Притвор за екипажот на авионот со оружје од Северна Кореа


Судот во Тајланд уште за дванаесет дена го продолжи притворот на четворицата казахстанци и на еден белорусин кои слетале во Тајланд со товарен авион во кој имало оружје од Северна Кореа. Авионот слетал во Бангкок да наполни гориво. Приведените велат дека не знаеле што имало во авионот со грузиски регистарски ознаки. Северна Кореа е под санкции на Обединетите нации со кои се предвидува и забрана на транспорт на одредени оружја кон и од Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG