Достапни линкови

logo-print

Фер гласање на вториот круг од изборите на Косово


Централната изборна комисија на Косово соопшти дека вчерашниот втор круг од изборите за градоначалници на 21 општина поминал во фер гласање. Сепак, според некои извештаи, за време на гласањето имало повеќе неправилности, а во некои случаи интервенирала и полицијата. Демократската партија на премиерот Хашим Тачи најави победа во Митровица, Призрен и Качаник, Алијансата за иднина на Косово соопшти дека победиле во Пеќ и во Сува Река, додека кандидатите на Демократскиот сојуз на Косово на претседателот Фатмир Сејдиу победиле во Исток, Подуево, Ново Брдо и Обилиќ.
XS
SM
MD
LG