Достапни линкови

logo-print

Почина нобеловецот Пол Семуелсон


Добитникот на нобеловата награда за економија Пол Семуелсон почина денеска по кратко боледување на 94 годишна возраст во неговиот дом во Белмонт, Масачусетс. Самуелсон ја доби наградата за неговите математички анализа за како да се балансираат цените, побарувачката и потрошувачката. Тој е првиот Американец кој добил Нобелова награда за економија во 1970 година.
XS
SM
MD
LG