Достапни линкови

logo-print

Бесплатна вакцинација против свински грип за сите граѓани на Македонија


Од утре во заводите за здравствена заштита во Македонија ќе започне бесплатна вакцинација за сите граѓани против грипот А Х1 Н1. Лекот тамифлу луѓето ќе го добиваат бесплатно со рецепт од матичен лекар и ќе можат да го подигнат во аптеките низ земјава. Од бирото за лекови информираат дека има доволни количини на тамифлу. Министерот за здравство Бујар Османи ги повика граѓаните грипот да го сфатат сериозно и да се вакцинираат.
XS
SM
MD
LG