Достапни линкови

logo-print

23 нови случаи на свински грип во Македонија


23 лица заболени од вирусот А Х1 Н1 се примени на инфективната клиника и во другите болници во Скопје во изминативе 24 часа, соопштија од Министерството за здравство. Во моментов на инфективната клиника се лекуваат 93 пациенти. Според министерството само двајца се наоѓаат во тешка состојба. Во Воената болница е примен еден нов пациент, а на детската се хоспитализирани шест. Две деца кои се лекуваат во детската болница имаат потешка форма на пневомонија.
XS
SM
MD
LG