Достапни линкови

logo-print

Каталонија на неформален референдум за независност


Луѓето од шпанскиот регион Каталонија денеска ќе излезат на неформален референдум за тоа дали сакаат да станат независна држава. Над 700 000 жители од Каталонија имаат права да гласаат. Резултатите од референдумот нема да бидат правно обврзани, но доколку голем дел од луѓето гласаат за независност, тогаш пообрниците на ова идеја ќе го зголемат притисокот врз најголемите политички партии да повикаат на референдум за оделување на оваа област од Шпанија.
XS
SM
MD
LG