Достапни линкови

logo-print

Латионоамериканските земји ќе имаат своја валута


Девет Латиноамерикански земји се согласиле на нова валута за трговија меѓу нив. Парите нема да бидат испечатени, туку тоа ќе биде виртуелан валута која ќе се користи за да се управуваат долговите меѓу земјите и за тие помалку да се ослонуваат на американскиот долар. Меѓу девете земји се Венецуела, Куба, Никарагва, Хондурас, Еквадор и Боливија.

XS
SM
MD
LG