Достапни линкови

logo-print

Ирачките безбедносни сили пред парламентот за нападите во Багдат


Ирачките безбедносни сили признаа дека тие не успеале да реагираат доволно брзо врз разурзнавачките сили со што можеби би ги спречиле бомбашките напади во Багдад. Одбрана, бирото за внатрешни и надворешни работи и националните министри за безбедност на Ирак ги соопштија нивните примедби пред парламентот, каде се повикани да одговорат на прашања во врска со нападот. Министерот за надворешни работи Џавад Ал Болани им соопштил на законодавците дека недоразбирањата околу информациите, неточните процени, како и заверите и уцените и конфликтот на интерес и бирократија ги спречува безбедносните сили да делуваат на разурзнавачките сили кои можеле да го спречат инцидентот.
XS
SM
MD
LG