Достапни линкови

logo-print

САД бара од Бугарија да прими затвореници од Гвантанамо


Бугарскиот министер за надворешни работи Цветан Цветанов соопшти денеска дека премиерот добил писмо од Ваштингтон во кое тие бараат од бугарските власти да одговорат дали ќе прифатат затвореници од американскиот затвор Гвантанамо. Дали ќе се прифати барањето на Вашингтон Цветанов изјавил дека ќе треба да одлучи комисијата за надворешна политика, одбрана и национална безбедност. Но според Цветанов тие можат да дадат само мал допринос. Над 200 затвореници има во Гвантанамо. Околу 90 ќе бидат префрлени во САД, а другите треба да бидат распоредени во земји, кои ќе сакаат да ги примат затворениците.
XS
SM
MD
LG