Достапни линкови

logo-print

Кина го шири влијанието во Централна Азија


Кинескиот претседател Ху Џинтао денеска пристигна во Казахстан од каде во понеделник ке отпатува за Туркменистан на отворање на гасоводот кој ја поврзува Кина со енергеткси богатиот регион на Централна Азија. Станува збор за гасовод долг 1.833 километри од Узбекистан, Туркменистан, преку Казахстан до западниот кинески регион Ксинџијанг. На тоа се гледа како на губење на контролата врз дистрибуција на гас од регионот на поранешниот Советски Сојуз која ја има Русија. Кина се обидува да го зголеми своето влијание во регионот на Централна Азија, преку обезбедување на милијарди долари заеми и инвестиции.
XS
SM
MD
LG