Достапни линкови

logo-print

Во Ирак аукција за нафтените полиња


Во Ирак денеска и утре се одржува аукција за експлоатација на нафтените полиња, втора по американската инвазија во 2003-та година. Учествуваат околу 45 компании од Западот, но и од Кина и од Индија. На денешниот старт на аукцијата, холандски Шел, во партнерство со индонезиската компанија Петронас, го доби нафтеното поле Мајнон, чии проценети резерви на нафта се над 12,6 милијарди барели.
XS
SM
MD
LG