Достапни линкови

logo-print

Гејтс во посета на Багдад


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс пристигнал денеска во Багдад на ненајавена посета, по неговиот дводневен престој во Авганистан, каде се сретна со американските трупи и авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Посетата на Гејтс на Ирак доаѓа по серијата бомбашки напади во Багдад, каде животот го загубија 127 луѓе, а беа повредени над 500. Групата на Ал Каеда во Ирак ја презема одговорност за нападите.
XS
SM
MD
LG