Достапни линкови

logo-print

Обама ќе ја прими Нобеловата награда за мир


Американскиот претседател Барак Обама денеска треба да ја прими Нобеловата награда за мир на церемонија во главниот град на Норвешка, Осло. Функционери од Белата куќа информираат дека во поздравниот говор Обама планира да зборува за парадоксот, како Нобеловата награда за мир ја добил врховниот командант на армијата која војува во Ирак и во Авганистан. Неименуван функционер од Белата куќа, за новинската агенција Ројтерс рече дека Обама ќе се обиде да ја објасни војната во Авганистан како дел од голема акција за спроведување на мирот.
XS
SM
MD
LG