Достапни линкови

logo-print

Шведска помош за борба против климатските промени


Шведска соопшти дека ќе им даде 800 милиони евра на земјите во развој за борба против климатските промени. Вкупната сума што ЕУ ќе им ја даде на земјите во развој ќе биде објавена дополнително. Портпаролката на владата на Шведска, која е претседавач во ЕУ, изјави дека поради сериозните економски проблеми со кои се соочуваат, нема да може да помогнат сите 27 членки на Унијата.
XS
SM
MD
LG