Достапни линкови

logo-print

Хрватска нема да испраќа нови војници во Авганистан


Хрватска го одби барањето на НАТО да испрати дополнителна група на воени инструктори во Авганистан. Хрватскиот парламент денеска одлучил наредната година во Авганистан да не се зголемува бројот на хрватскиот контигент. Претходно од Генералштабот на НАТО соопштија дека Хрватска можеби ќе испрати во Кабул 40 воени инструктори за обука на војниците на владините војски и локалните полициски единици.


XS
SM
MD
LG