Достапни линкови

logo-print

ОН бара од Авганистан да преземе акција за спречување на корупција


Обединетите нации побараа од авганистанската влада да преземе сериозни чекори, против корупцијата во земјата. Специјалниот претставник на ОН за Авганистан, Каи Еиде соопшти дека авганистанскиот народ треба сега да види некоја конкретна акција. Еиде изјави и дека на конференцијата во декември ќе се разговара за создавање на комисија за антикорупција, суд и посебни органи за спроведување на законот. Авганистанскиот претесдател Хамид Карзаи е под огромен притисок од западните земји, да ја спречи корупцијата во неговата влада.
XS
SM
MD
LG