Достапни линкови

logo-print

Таџикистан им суди на 56 членови на Јамат Ал Таблиг


Судот во Таџикистан денеска го започна сослушувањето на 56 луѓе, кои се осомничени дека се членови на забранетата исламистичка група Јамат Ал Таблиг. Судењето според официјалните лица од врховниот суд се одвива зад затворени врати во главниот град, Душанбе. Таџикистан смета дека Јамат Ал Таблиг е екстремистичка група, но нејзините членови тврдат дека организацијата е ненасилна и дека нивната мисија не е поврзана со политиката.
XS
SM
MD
LG