Достапни линкови

logo-print

Медведев бара сам да одлучува за испраќање трупи во странство


Рускиот претседател Димитри Медведев поднел барање до горниот дом на рускиот парламент да му овозможи на пртеседателот моќ тој да донесува одлуки за испраќање на воени сили во странство со цел да се заштитат интересите на земјата. Законот кој беше донесен во ноември го прошири опсегот на “вонредните ситуации”, според кој руските војници може да бидат распоредени надвор од земјата, но под услов претседателот да добие претходно согласност од горниот дом на парламентот.
XS
SM
MD
LG