Достапни линкови

logo-print

Груевски вчера не разговарал телефонски со Папандреу


Кабинетот на македонскиот премиер Никола Груевски ги демантира информациите во грчките медиуми дека вчера имало телефонски разговор меѓу двајцата премиери по објавувањето на одлуката на Советот на ЕУ за одложување на одредувањето датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во Унијата.
Од кабинетот на македонскиот премиер за МИА изјавиле дека Груевски воопшто не разговарал со Папандреу и оти станува збор за шпекулација.
Грчкиот интеренет весник Ин Њуз денеска објави дека Папандреу на негова иницијатива синоќа телефонски разговарал со Груевски. Тоа вчера на прес-конференција во Брисел го најави и заменик шефот на дипломатијата на Грција Димитрис Друцас, образложувајќи дека Папандреу ќе му ги објасни на Груевски причините за новата грчка блокада и „ќе ја потврди подготвеноста на Атина за засилување на билатералната соработка“.
XS
SM
MD
LG