Достапни линкови

logo-print

САД го повика судот во Хаг да ја прифати косовската независност


Соединетите американски држави денеска го повикаа меѓународниот суд за правда во Хаг да не ја зголемува дилемата за легалноста на независноста на Косово, затоа што неговата независност донела стабилност во регионот и европска иднина на неговите граѓани. САД се изјасни дека поделбата на Косово од Србија не е спротивна на меѓународното право. Русија која ја подржува Србија во оспорувањето на косовската независност своите аргументи пред судот ќе ги претстави денеска.
XS
SM
MD
LG